Del siden på Facebook

ICC TV



Rejab

10
Monday
1434 HIJRAH

Bønnetider for Oslo

20 May 2013  Fajr: 02:59  Soloppg.: 04:29  Zuhr: 13:16  Asr: 17:39  Maghrib (solnedg.): 22:03  Isha: 23:18
Dronning Sonja åpnet islamutstilling i Islamic Cultural Centre | Skriv ut |
tirsdag 26. mai 2009 16:41

Første gang i norsk moské

HEDDA SØDAL 
Publisert: 26.05.09 kl. 11:56

Artikkelen ble først publisert i Aftenposten 26.05.09
På sokkelesten og med slør over hodet klippet dronning Sonja snoren for en utstilling som skal lære nordmenn mer om islam.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dronning Sonja i samtale med imam Mehboob Ur Rehman i moskéen i Islamic Cultural Centre (ICC). FOTO: CORNELIUS POPPE / SCANPIX

Aldri før hadde et medlem av den norske kongefamilien besøkt en norsk moské. Men i går besøkte dronning Sonja moskeen hvor Islamic Cultural Centre Norway (ICCN) holder til på Grønland i Oslo. Dronningen vandret rundt i moskeen og betraktet gamle, håndskrevne koraner og islamsk kunst.


Midtveis i sitt besøk klippet dronningen snoren for «Islamutstilling 2009». Utstillingen gir en innføring i islamsk liv og lære gjennom blant annet plakater, arabisk kalligrafi, gamle koraner og design-hijaber.

- Vi ønsker å gi folk en innføring i islam. Når vi lever i et multikulturelt samfunn, er det viktig å ha kunnskap om alle som lever i det, sier Ikklaq Ahmad ved ICCN.

Fremmer forståelse
Aaminah Woqas (8) og Shahzaib Amad Khan (10) ønsket dronningen velkommen til moskeen, og ga henne blomster. De syntes det var stas å få ta dronningen i hånden, men for Shahzaib ble ikke møtet helt som forventet:

- Jeg trodde hun skulle komme i en stor limousin og ha med seg et stort følge. Det gjorde hun ikke. Men det var veldig fint å møte henne, sier han.

Foreningen ICCN har blant annet som formål å fremme forståelse mellom muslimer og ikke-muslimer. I nesten tre år har de planlagt den store utstillingen om islam, som skal være åpen til og med lørdag 30. mai.

Les mer om utstillingen på islamutstilling.no

 
Islamic.no © 1995 - 2009